Kam až siaha história výťahov?

Kam až siaha história výťahov

Kam až siaha história výťahov?

Aj keď o tom mnohí pravdepodobne neviete, výťahy nás sprevádzajú v ich rôznych podobách a formách už stovky rokov. V ich počiatkoch v 18. storočí sa využívali najmä na prepravu materiálov na stavbách a v rôznych továrňach. Tieto výťahy však fungovali na manuálnom princípe, takže prácu síce urýchlili, ale stále ju veľmi neuľahčovali. Až neskôr sa začalo uvažovať o využití výťahov na prepravu ľudí.

Za úplne prvý výťah môžeme považovať ten, ktorý bol v roku 1823 navrhnutý dvoma architektami – Hormerom a Burtonom. Práve oni nazvali tento primitívny výťah ako „stúpajúcu miestnosť“. Tento výťah fungoval v Londýne ako turistická atrakcia.

O desaťročie neskôr vznikol v roku 1835 prvý parný výťah. Výťahy s parným pohonom však naberali na popularite najmä v 50. rokoch 19. storočia v New Yorku. Tieto výťahy už boli vybavené aj bezpčnostnými brzdami, ktoré zabraňovali častým pádom. Elisha Otis si tento výťah patentoval v roku 1861.

Po parných výťahoch prišli na rad hydraulické výťahy v roku 1871. Tieto výťahy sa využívali najčastejšie v priemysle. Ich rýchlosť a sila však boli relatívne obmedzená.

No a nakoniec prišli na rad elektrické výťahy, ktoré sa najviac využívajú aj dnes. Tie pôvodné z roku 1889 boli samozrejme o niečo jednoduchšie ako tie, ktoré poznáme dnes. Obrovskými výhodami elektrických výťahov oproti tým hydraulickým bola ich rýchlosť a taktiež ich výškový limit, ktorý je väčší. Taktiež stúpla možnosť jeho využiteľnosti, pretože v tomto období už bola elektrická energia bežnou súčasťou každodenného života.

 

Ako môžete vidieť, výťahy si prešli dlhou a strastiplnou cestou, aby sa dostali až tam, kde sú dnes. V prípade vašich otázok ohľadom konkrétnych výťahov a servisu nás neváhajte kontaktovať.

späť na zoznam

© Baryt, s.r.o., All rights reserved 2015