Na predražené výťahy doplatilo päť výrobcov výťahov

Na predražené výťahy doplatilo päť výrobcov výťahov

Na predražené výťahy doplatilo päť výrobcov výťahov

Pokutu v celkovej výške 992 miliónov eur zaplatí americká spoločnosť Otis, švajčiarsky výrobca Schindler, fínska firma Kone, nemecká skupina ThyssenKrupp a japonskí Mitsubshi Elevator za kartelovú dohodu.

Podľa Európskej komisie sa firmy dohodli v Belgicku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku v rokoch 1995 – 2004 na vysokej cene výťahov a o tom, kto vyhrá verejné súťaže. Pokuta bola udelená len v štyroch krajinách. Brusel nevylučuje, že kartel fungoval aj inde, napríklad v Českej republike, kde štyria výrobcovia majú svoje pobočky. „O pôsobení kartelu na iných trhoch sme nemali tak pádne dôkazy,“ vysvetlil hovorca európskej komisárky pre hospodársku súťaž Neelie Kroesovej Jonathan Todd. Podľa neho je teraz na úradoch jednotlivých krajín, aby činnosť týchto firiem preverili.

„Je hanba, že náklady na stavbu a vybavenie budov, vrátane nemocníc, ale i železničných staníc, nákupných centier a komerčných stavieb, boli týmto kartelom úmyselne zvyšované,“ prehlásila komisárka Európskej únie pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová, keď zdôvodňovala najvyššiu pokutu za kartel v histórii Európskej únie.

„Je zrejmé, že o tom, že ich spoločnosti nekonajú správne, vedeli aj vysoko postavení manažéri. A namiesto toho, aby s tým niečo urobili, snažili sa toto konanie zamaskovať a pokračovali v ňom. Škody, ktoré takto boli spôsobené, sa budú odstraňovať veľa rokov,“ dodala Kroesová s tým, že to môže byť aj 50 rokov. Firmy, ktoré dodali výťahy do novostavieb, totiž podľa zmlúv často vykonávajú v ďalších rokoch aj ich údržbu.

Nezákonné praktiky si manažéri dohovárajú na schôdzkach v rôznych reštauráciách či na tajných miestach na vidieku alebo v cudzine. Aby ich nebolo možné odpočúvať, kupovali si telefóny s predplatenou kartou.

Podľa komisie môžu teraz firmy, ktoré na uvedených trhoch na kartel doplatili, požadovať zmenu podpísaných zmlúv alebo súdiť o náhradu škôd.

Firmy odsúdené za kartel sa odmietajú k udelenej pokute vyjadriť.

Zdroj:
Brusel potrestal firmy za předražené výtahy
AUTOR: Marek Bičík, Radek Honzák
Euroskop.cz
22.02.2007
http://www.euroskop.cz/38/6959/clanek/brusel-potrestal-firmy-za-predrazene-vytahy/ 
späť na zoznam

© Baryt, s.r.o., All rights reserved 2015